Historie SCC Semily
Historie florbalového klubu založeného v roce 2001 nemůže být opravdu příliš dlouhá, tento článek si pouze dovoluje v několika bodech oživit několik událostí, které utvářely současný tým a daly podnět ke vzniku klubu.
1) Doba Oleška boys (1998 - léto 1999)
Do malé tělocvičny základní školy v Benešově každý týden začala jezdit utkávat se spolu skupina kamarádů v novém sportu - florbale. Bez detailní znalosti pravidel (o doplňování mezer se snažil první neoficiální trenér Ladislav Mašek) a s prvními ještě dřevěnými holemi se hrála spíše jakási odnož ledního hokeje. Většina z této skupiny (A. a R. Hypšman, R. Kmínek, R. Stříbrný, L. Mašek, P. Ježek,T. Hejl, J. Pokorný, Z. Sucharda) střídala ještě florbal s fotbalem, ale po fiasku na Chuchelna cupu 1999 přišlo spontánní zanevření na fotbal a skupina, jenž stůl v restauraci U námořníka objednávala pod heslem Oleška boys, se začala pořádně věnovat tomu v čem byla lepší než ostatní v semilském okolí - florbalu !
2) Doba prvních soupeřů (léto 1999 - zima 2000)
Do skupiny - týmu přibyli další hráči (L. Blažo, T. a P. Sábl, D. Pavlata, o něco později i J. Mašek,P. Šafra) a Oleška Boys si už troufla vyzývat k utkání prvního soupeře - sportovní kroužek gymnázia I. Olbrachta. V těchto utkáních Oleška vítězila téměř vždy drtivým skóre 10:1 či 15:4, jen výjimečně byly zápasy vyrovnanější. V několika zápasech hrál za gymnázium pozdější člen SCC Nyklíček.
Teprve na podzim 1999 se už ve větší hale v Loukově zrodil vytrvalejší a vážnější soupeř - Trevos a spol. (R. a V. Havrda, P. Hovad, J. Procházka, J. Petrák, P. Lednický a další). Zpočátku tato parta nadšenců dostávala podobné příděly jako gymnázium, ale tím, že vytrvala a stále rozšiřovala svůj kádr (někdy zvala i prapodivné akvizice), bylo jasné, že přijde zlepšení. Razantní zlepšení a série výher pro Trevos přišly se získáním nepřekonatelného brankáře Petra Vávry. Zhruba roční období vzájemného utkávání bývalo nejen vyrovnané, ale i pořádně vyburcované (vyhecované). Třetí tým jenž se v té době připojil - "hasiči" tolik nevytrval a příděly začal i skončil. Až do SCC vydrželi pouze M. Bažant, J. Prousek a J. Witmajer .
3) Lomnický turnaj (13. 5. 2000)
Pro 2. ročník turnaje v Lomnici byl poprvé stvořen ze vzájemně se utkávajících Oleška - Trevos, nový tým Glos (podle sponzora): brankář R. Stříbrný a další hráči L. Blažo, A. a R. Hypšman, L. Mašek, P. Ježek, R. Havrda a R. Kmínek.
Tým dokázal vyhrát základní skupinu C po remíze 1:1 s Cykloski Lomnice, výjimečné výhře nad Fials Jičín(velká část pozdějšího soupeře FBK) 5:3 a nad Horolezci Lomnice 3:1. Ve finálové skupině po výhře nad Babylon Lomnice 4:2 přišla i první prohra se Sokolem Jičín 3:4, přesto tým na skóre překvapivě jako outsider vyhrál celý turnaj.
Finálová skupina:
1. Glos Semily | 2 7:6 |
2. Babylon Lomnice | 2 5:5 |
3. Sokol Jičín | 2 5:6 |
Z hektické atmosféry na turnaji a z nadšení z prvního úspěchu vznikl první článeček o florbale, nejprve jako památka pro hráče a po pozitivní reakci došlo i ke zveřejnění v Semilských novinách.
4) První velký turnaj v Semilech (11. 2. 2001)
Otevření Semilského Sportovního centra 15. 12. 2000 vyřešilo problém s dojížděním do Loukova a hledáním bližší haly na tréninky. Velmi důležitý moment se udál 11. února 2001, kdy Glos (dřívější Trevos) a AXL/ZZN (Oleška boys) společně pořádali 1. florbalový turnaj v Semilech ve Sportovním centru o putovní pohár C. Blaža. Kromě dvou pořadatelů byly pozvány i týmy Lomnice, Benešova, FBK Jičín(už tehdy hrající 2. SV ligu), SK Policie a Magic, který tvořili noví hráči, jenž po turnaji začali chodit na společné tréninky i hráči, kteří se už nevešli do sestavy AXL/ZZN. Zajištění jsme oproti jiným turnajům měli profesionální, pro každý tým bylo díky sponzorům připraveno občerstvení a mnoho cen.
Ranní zápasy v základních skupinách rozhodly o čtvrtfinálových soupeřích, pouze tým AXL/ZZN měl jako vítěz početnější skupiny A zajištěn postup přímo do semifinále.
Čtvrtfinále:
SK Policie Semily - Magic Semily 1:0
FBK Jičín - Lomnice 1:2
Glos Semily - Benešov 3:2 po tr. stříleních
Semifinále:
AXL/ZZN Semily - Lomnice 1:0
Glos Semily - SK Policie Semily 2:3 po tr. stříleních
O 3. místo:
Lomnice - Glos Semily 5:0
Finále:
AXL/ZZN Semily - SK Policie Semily 1:2
5) Vznik klubu (16. 2. 2001)
Po turnaji z týmů Glosu, AXL/ZZN a Magicu vykrystalizovalo asi 30 hráčů, jenž chtěli chodit na tréninky a pravidelně se spolu utkávat. To už ale na prvním tréninku některým ambiciózním přestalo stačit a začali hovořit o založení soutěžního semilského týmu. Pět hráčů, kteří hráli jednu sezonu za FBK Jičín ve 2. SV lize (A. Hypšman, P. Lednický, L. Mašek, R. Havrda, L. Blažo) a mohlo tak porovnávat, prohlásilo: "my na to máme"!
Na oslavovacím večírku turnaje v Penzionu u Blažů 16. února 2001 při konzumaci selátka a soudku piva bylo navrženo a schváleno představenstvo klubu, které tvoří : A. Hypšman, P. Šafra, L. Blažo, L. Mašek, P. Kellner, R. Havrda a P. Ježek. Kontrolní komisi tvoří : P. Hovad, R. Filinger a D. Pavlata. Prezidentem byl zvolen ten nejaktivnější z nás Petr Šafra. Pro neshodnutí se na originálním názvu Jeleni, Deers a jiné, byl později přijat název neutrální - SCC - Sportovní centrum club, vždyt' myšlenka na založení klubu vznikla právě ve Sportovním centru! Poté už stačilo oznámit založení na Min. vnitra a odeslat materiály pro uznání registračních průkazů. Rozlosování soutěží 2. SV ligy pro sezonu 2001/2002 proběhlo 17. 6. v Hradci Králové a my jsme byli nejprve zařazeni do skupiny východ (systém hry 4+1). Těsně před zahájením soutěží jsme přestoupili na žádost týmu U.R.N.A. Pardubice do skupiny sever (systém hry 5+1). I pro nás se to ukázalo díky vzdálenostem dojíždění k turnajům výhodnější, ale přišli jsme o možnost pořádat domácí turnaj v semilském Sportovním centru, jehož hala nevyhovuje rozměrům ČFbU. Po slušných výsledcích v přípravě už jsme jen mohli čekat jak asi dopadne naše první soutěžní sezona.
6) První soutěžní sezóna - 2001/2002
Ve své první soutěžní sezóně jsme skončili na 3. místě 2. Severovýchodní ligy s celkem 26 body a skóre 78:39 z celkových 18 zápasů, 11 výher + 4 remízy. Přestože měli postupovat do vyšší soutěže první dva celky, nakonec jsme postoupili i my díky nepřihlášení týmu FBC Liberec C do soutěže.
Pro pořádek dodávám, že se tým zúčastnil i 1. ročníku Poháru ČFbU v němž vypadl při své nezkušenosti v 1. kole, kde porazil jen TJ Sokol Dobruška.
7) Sezóna 2002/2003
V Poháru ČFbU si tým v této sezóně vedl úspěšněji, když postoupil do druhého kola, kde už ovšem výrazně nestačil na přední české celky. Přesto byla zajímavá konfrontace s týmy Bohemians Praha, RFK Pohoda Praha nebo SSK Future či Mentos Chodov, do kterého později přestoupil na základě předvedení v poháru náš hráč Jiří Šimek. Po dvou sezónách Poháru ČFbU nám přesto patřilo lichotivé 42. místo v republice (13 bodů, skore 38:66 ze 12 zápasů).
Úspěšný Pohár ČFbU ale jakoby mužstvo rozhodil, najednou bylo nutné hrát v SV lize více takticky, to zpočátku nešlo a v prvních kolech přišli naše nejhorší porážky s debaklovým skóre. Ve druhé půlce sezóny už přišlo jasné zlepšení, ale z 22 utkání jsme vyhráli jen 5x, 2 remízy k tomu stačili jen k zisku 12 bodů při skóre 52:107, což se rovnalo 10. místu ze 12 mužstev, a protože sestupovalo kvůli reorganizaci soutěží dokonce 5 mužstev, tak se sestup týkal i nás.
8) Sezóna 2003/2004
Poháru ČFbU jsme se poprvé neúčastnili. To se stalo prozatím pravidlem i následující sezóny.
V SV přeboru byla tahle sezóna jakoby překlenovací, trvala mírná krize z předešlé sezóny, ale konečné 7. místo z 8 účastníků bylo i dílem vyrovnanosti celků v divizi o čemž svědčí i zisk slušných 15 bodů, 6 výher + 3 remízy z 21 zápasů při skóre 69:99.
9) Sezóna 2004/2005
Tentokrát jsme se v SV přeboru 3 sezóny přetahovali o 1. místo, aby nám úplný závěr - poslední 2 turnaje nevyšel a skončili jsme nakonec na 4. místě , pouhý 1 bod od 2. místa. Zisk 29 bodů ze 22 zápasů, 14 výher + 1 remíza, skóre 111:81. Pro pořádek připomínám že vítězně z téhle přetahované vyšla Lomnice nad Popelkou, která divizi vyhrála a postoupila.
10) Sezóna 2005/2006
Znovu velmi dobrá sezóna ve které jsme skončili v SV přeboru na 3. místě při zisku 26 bodů, 12 výher + 2 remízy z 21 zápasů a skóre 101:70.
Postupovaly 2 celky, ale protože tým Death Stars Liberec zájem o postup neměl tak nakonec do SV ligy postoupil jako první náhradník náš tým. Opakovala se tak historie z roku 2002, kdy jsme rovněž skončili v soutěži třetí a také postoupili díky nezájmu týmu Liberce.